معرفی و نام انواع سوغات استان کرمانشاه

معرفی و نام انواع سوغات استان کرمانشاه

كرمانشاه از دیر باز به داشتن شیرینی‌های خوشمزه و معروفی چون نان برنجی، شكری ، خرمایی و كاك زبانزد بوده است. نان برنجی و كلوچه شكری از تولیدات معروف و بسیار خوشمزه و مقوی استان كرمانشاه است كه بالغ بر یك قرن است كه سوغات شهر كرمانشاه به حساب می آید. می‌توان از پیشكسوتان در این امر از مرحوم حاج امید علی كلوچه پز ، مرحوم حاج حیدرعلی فوائدی ، مرحوم علی اكبر شكرریز ، مرحوم حاج عباس جعفری و بسیاری اساتید دیگر یاد كرد.

سوغات کرمانشاه

معرفی و نام انواع سوغات استان کرمانشاه

نان برنجی یا كلوچه برنجی را از تركیب آرد برنج، روغن ، شكر و تخم مرغ ، روغن حیوانی یا نباتی ، زعفران ، هل ، آب ، گلاب و دانه حرفه تهیه می- كنند. برای تهیه نان شكری هم از آرد گندم به جای آرد برنج استفاده می‌شود .نان برنجی انواع گوناگونی نیز دارد كه از آن میان می‌توان به نان برنجی ساده و نان برنجی زعفرانی اشاره كرد. نكته جالبی كه در خصوص نان برنجی وجود دارد این است كه در روایات معصومین (ع) هم به فواید نان برنجی اشاره شده است، به طوریكه در كتاب نسخه‌های شفا بخش تالیف، علی محمد حیدری نراقی از امام رضا (ع) نقل شده: ” چیزی سودمند تر از نان برنجی برای معده مسلول وجود ندارد. “

كاك تخم مرغی از دیگر شیرینی‌های كرمانشاه است كه امروزه در كنار نان برنجی و نان شكری تولید و عرضه می‌شود. شیرینی كاك، سبك ، خوش مزه و پر انرژی است، كاك را از آرد گندم ، شكر ، تخم مرغ ، دارچین ، روغن ، هل و آب درست می‌كنند. كاك پزان كرمانشاه در تهیه این نوع شیرینی سلیقه به خرج داده و روی كاك را با پودر پسته ، نارگیل و خلال بادام تزیین می‌كنند. شیرینی كاك را معمولا در كنار و به همراه نان برنجی و خرمایی در اعیاد مختلف استفاده می‌كنند.

سوغات کرمانشاه

نوع دیگری از شیرینی‌های خوشمزه كرمانشاه نان خانقی یا نان خرمایی است كه تركیبی از آرد گندم ، شكر ، روغن ، زعفران ، آب ، گلاب ، تخم مرغ و خرما است. در گذشته فروشندگان با ذوق و سلیقه داخل نان خرمایی سكه‌های ده شاهی می- گذاشتند و به این ترتیب برای مشتریان بخصوص بچه‌ها بازار گرمی می‌كردند. نان خرمایی را هم در مغازه نان برنجی پزها عرضه می‌كنند.

انواع نانهای نامبرده با روغن كرمانشاهی (روغن حیوانی ) كه شهرت جهانی دارد به طور سفارشی و با روغن نباتی به طور روزمره تهیه می‌شود. میزان تولید روزانه نان برنجی بین ۹ .تا ۲۰ تن در فصول مختلف سال می رسد

از دیگر سوغاتی‌های كرمانشاه كه بسیار معروف است روغن حیوانی است كه فرآورده دامی استان كرمانشاه بوده و بسیار خوشبو و معطر است.  استفاده از روغن حیوانی در پخت شیرینیهای كرمانشاه طعمی فراموش نشدنی به این شیرینی‌ها می‌دهد.

صنایع دستی استان کرمانشاه

سوغات کرمانشاه

شاخص ترین تولیدات صنایع دستی استان كرمانشاه گلیم، قالی، و گیوه و سازهای سنتی است در كنار آنها صنایع دستی دیگری نیز وجود دارد از جمله: جاجیم بافی، چاقو سازی و ابزار آلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازك كاری چوب و ریزه كاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی، و ساخت زیور آلات محلی، چیغ بافی، فلز كاری، دوختهای سنتی ( رودوزی ) گلیم گل بر جسته، سفالگری طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی ( موج بافی و اهرامی بافی ) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگار گری، خراطی و مجسمه سازی.

سوغات کرمانشاه

سوغات کرمانشاه

معرفی و نام انواع سوغات استان کرمانشاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.